Jak przechowywać biżuterię

Jak przechowywać biżuterię

Gdzie i jak przechowywać biżuterię?

- nie dopuszczaj do sytuacji, w których Twoja biżuteria leży w szkatułce, w której cała zawartość się plącze, obija o siebie a różne rodzaje i typy biżuterii leżą na sobie. Po pierwsze, „sąsiedztwo”

-pewnych elementów może ze sobą reagować przyspieszając czernienie i pokrywanie się brzydkim nalotem. Po drugie, sprzyja to trwałemu zarysowaniu się kamieni, kryształów i szkła.

- najlepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie wszystkich par kolczyków i innej biżuterii w osobnych woreczkach foliowych, tzw. „strunowych”.

-absolutnie nie przechowuj biżuterii srebrnej w metalowych lub szklanych szkatułkach czy pudełeczkach. Materiały te reagują ze srebrem na wielką jego niekorzyść. Eksponowanie srebra na słońcu, gdy nie jest noszone, jest czynnikiem także niekorzystnym. Unikaj tego.

- nie zostawiaj biżuterii w łazience. Wilgoć i kosmetyki występują tam w wyjątkowo niekorzystnym natężeniu.

- kamienie syntetyczne czyścimy na sucho, posypujemy talkiem i delikatnie polerujemy ściereczką.

Jak użytkować perły?

Perły nie powinny być narażane na wysokie temperatury, kąpiele w wodzie, perfumy oraz inne kosmetyki. Najlepiej zakładać je tuż po makijażu. Perły powinny być przechowywane osobno od innej naszej biżuterii, aby nie zostały porysowane. Prawdziwe perły słodkowodne należy włożyć do surowego mleka, a po upływie doby wypłukać letnią wodą i osuszyć cienkim płótnem. Perły hodowlane oczyścić w letniej mydlanej wodzie i wypłukać w wodzie o takiej samej temperaturze. Wytrzeć miękką ściereczką. Sztuczne perełki dobrze jest namoczyć co jakiś czas w wodzie z dodatkiem amoniaku i magnezji.

Perły pochodzące z muszli sztucznie drażnionej ostrygi (tzw. perły kultywowane) i perły sztuczne możemy wyczyścić przez zanurzenie ich w 1 litrze wody z dodatkiem łyżeczki soli na 3-4 godziny.

Kamienie półszlachetne (agat. ametyst, jaspis, topaz) czyścić w ciepłej mydlanej wodzie z dodatkiem amoniaku, kilkakrotnie wypłukać, polerować flanelką.

Korale - zanurzyć w słonej wodzie, wypłukać, wytrzeć i wypolerować. Można też myć w mydlanej wodzie, a po wysuszeniu polerować miękką szmatką skropioną kilkoma kroplami oliwy.

Turkusy - myje się wodą z odrobiną sody oczyszczonej.

Opale - czyści się wyłącznie na sucho włosiami szczoteczką do zębów.

Pozłacaną biżuterię czyścimy delikatnie, aby nie uszkodzić warstewki złota. Myjemy ją w letniej, mydlanej wodzie i przecieramy szmatką lekko nasączoną sokiem z cytryny. Pozłacane ozdoby, których nie nosimy, zawijamy w bibułkę i chowamy do szkatułki. Bez dostępu powietrza będą dłużej błyszczące.

Jak czyścić kryształy?

Umieszczamy je pod chłodną bieżacą wodą, myśląc o tym, że wraz z nią spływają z niego wszelkie zanieczyszczenia i niekorzystne wibracje. Jesli krysztal jest mocno "zabrudzony" (pochłania wiele promieniowania lub jesteśmy chorzy, a on zbiera z nas te chorobe), to dobrze jest go pozostawić na całą dobę w wodzie z niewielką iloscią soli (zwykłej, a najlepiej morskiej). Możemy też zakopać kryształ w ziemii (choć ta metoda jest chyba lepsza dla innych minerałów). Dobrze też od czasu do czasu wystawić kryształ na światło słoneczne - potrafi go naprawdę dużo pochłonąć - lub też na śwatło księżyca w pełni, od którego nabierze subtelnych wibracji wspomagajacych naszą intuicję i sny. Kryształy o różnych kształtach mogą mieć odmienne zastosowanie, moga tez przekazywać nam rózne informacje.

Przy wyborze kryształu najlepiej kierować się intuicją, gdyż wtedy mamy największą szansę wybrać taki, który jest dla nas najodpowiedniejszy w danym momencie.

Zasady dbania i czyszczenia kryształów SWAROVSKI® ELEMENTS:

Aby zachować oryginalny połysk kryształów,należy je od czasu do czasu polerować miekką szmatką. Jeśli natomiast kryształy SWAROVSKI® ELEMENTS są zabrudzone, należy je czyścić ręcznie w letniej wodzie z kilkoma kroplami delikatnego płynu do mycia naczyń o neutralnym pH. Następnie należy je spłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć przy pomocy miękkiej szmatki. Aby uniknąć plam, odbarwienia się kryształów i powstania na nich smug ZAWSZE wysusz biżuterię natychmiast po oczyszczeniu i przechowuj w chłodnym i suchym miejscu, aż do momentu następnego użycia.

W żadnym wypadku nie używaj środków ściernych lub detergentów np.: płynów do mycia okien lub produktów na bazie chloru, gdyż powodują one powstawanie smug na krysztale.Co należy a co nie:

 • Nigdy nie pozwalaj na kontakt biżuterii z zapałkami, gumowymi bransoletkami, ani innymi przedmiotami zawierającym siarczki.
 • Nigdy nie pozwalaj na kontakt biżuterii z chemikaliami, perfumami, lakierami do włosów oraz farbami.
 • Nigdy nie wycieraj srebra twardymi ściereczkami lub środkami czyszczącymi nieprzystosowanymi do srebra. Srebro łatwo się rysuje.
 • Nigdy nie narażaj biżuterii na bezpośredni kontakt z wysoką temperaturą lub na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, np. pozostawiając biżuterię na parapecie.
 • Nigdy nie przechowuj biżuterii w pobliżu źródeł ciepła.
 • Należy używać miękkiej szmatki do polerowania biżuterii, aby zapobiec gromadzeniu się brudu, oraz patynowaniu srebra.
 • Należy zawsze zdejmować biżuterię przed kąpielą w morzu lub na basenie (chlor może powodować przebarwienia w srebra, prowadzi do uszkodzenia kamieni szlachetnych i innych produktów naturalnych oraz może spowodować obluzowanie się ich w obsadach)
 • Należy zawsze zdejmować biżuterię przy pracach ze środkami czyszczącymi.
 • Należy zawsze zdejmować biżuterię przed podjęciem ćwiczeń lub uprawianiem sportów, aby zapobiec zarysowaniu a nawet utracie kamieni.
 • Należy zawsze zdejmować biżuterię przed położeniem się spać, aby uniknąć jej zniszczenia.
 • Należy zawsze zdejmować biżuterię przed podjęciem prac w ogrodzie, aby zapobiec zarysowaniu, zabrudzeniu a nawet jej utracie.