Pranie i prasowanie lnu

Pranie i prasowanie lnu

Odzież lniana nie wymaga prania ręcznego, można ją spokojnie prać w pralce. Wyjątkiem są tu jedynie tkaniny wyjątkowo delikatne, w takim przypadku warto wyprać ubranie ręcznie.

Idealna temperatura prania dla lnu to 30-40°C. Należy unikać wybielaczy zawierających chlor, natomiast można stosować wybielacze ekologiczne.

Do ostatniego płukania wskazane jest stosowanie dobrych środków zmiękczających, głównie w pierwszym okresie użytkowania. Po wielokrotnym praniu len uzyska naturalną miękkość.

Ponadto odzież lniana może być prana chemicznie.

Stosowanie się do tych kilku podstawowych wskazówek sprawi, że nasza odzież lniana zachowa wspaniały wygląd i wysoką funkcjonalność na bardzo długi czas. Co więcej w przeciwieństwie do większości tkanin, które w naturalny sposób wraz ze stażem użytkowania tracą swoje walory, len je zyskuje!!! Wraz z każdym kolejnym praniem możemy się spodziewać, iż kolory będą świeższe, jaśniejsze, ma to przede wszystkim znaczenie przy ubraniach w kolorze naturalnym. Prócz walorów estetycznych ma znaczenie także walor użytkowy, włókna lnu mają takie właściwości, iż wielokrotne pranie wzmacnia ich wytrzymałość zamiast ją osłabiać!

Prasowanie

W celu uniknięcia efektu świecenia należy prasować ubrania po lewej stronie bądź też przez materiał. Jeżeli nie zależy nam na super wyprasowanym ubraniu w zupełności wystarczy powieszenie wypranego ubrania na wieszaku, a następnie lekkie naciągnięcie go. Natomiast, gdy konieczny jest nienaganny strój należy wyprasować żelazkiem lekko wilgotną tkaninę.