29 lutego 2024
Dres- historia, ciekawostki i stylizacje.

Dres coraz częściej strojem na każdą okazję

Ach te dresy. Wśród odzieżowych legend o ponadczasowym statusie, ten rodzaj ortalionowych i materiałowych spodni (ale również bluz) nie ma sobie równych. Po krótkim okresie abstynencji, fani mody ponownie zapełniają swoje szafki ciuchami , w których to modny dres stanowi absolutną podstawę.

Historia i przeznaczenie dresów

Luźne ciuchy uszyte najczęściej z przewiewnego materiału lub poliestru, już dawno przestały być wyłączną domeną sportowców czy też osób trenujących. Dziś ten rodzaj odzieży noszą bez skrępowania celebryci, gwiazdy kina, no i oczywiście muzycy.
Historia dresu sięga lat 30 XX wieku ale dopiero trzy dekady później, czyli u początków burzliwej ery społecznych przemian, które zupełnie odmieniły oblicze i trajektorię amerykańskich dziejów, ten rodzaj odzieży zdołał zainteresować bardziej masowy krąg odbiorców.
Wtedy również legendarna marka adidas we współpracy z niemniej legendarnym Franzem Beckenbauerem rozpoczęła ekspansję, nowych obszarów modowego świata, czego efektem był właśnie sportowy dres.
Kolejne dwie dekady to okres, w którym ten specyficzny rodzaj odzieży, zjednuje sobie jeszcze wiekszą rzeszę oddanych miłośników. Nie bez wpływu pozostawała tu popularna w tamtym czasie, moda na jogging i fitness. Amerykanie pokochali dres a amerykańskie ulice stały dla nich wręcz domem.
Dalszy kariera to zwrot w stronę kultury muzycznej. Propagatorami dresów w latach 90 stali się muzycy z kręgu szeroko pojętego hip- hopu, w Europie z zaś, entuzjaści muzyki rave i clubbingu.
Nie pozbawiony dresów, był w tamtych czasach także i świat filmu, czego wyrazem pozostają liczne kreacje, czarnych charakterów obecne zwłaszcza w produkcjach kryminalnych.
W Wielkiej Brytanii, taki strój, zaczęli przywdziewać coraz liczniej, ludzie skupieni wokół środowiska Grime, z którym najbardziej kojarzony jest raper Skepta. Tania odzież za jaki uchodził dres stanowił wyraz kontestecji skierowany przeciwko mainstreamowej kulturze, skłonnej w tamtym czasie do wykluczania ze swojego kręgu, rzesz osób czarnoskórych.
Początek XXI wieku, to dla dresów czas jeszcze większego rozkwitu. Sportowe ciuchy wyzwalają się w tym czasie spod jarzma własnych, kontrkulturowych korzeni i podbijają salony. Wcześniej wspomniani celebryci, aktorzy i ikony mody, prezentują od tej chwili, dresowe stylizacje niczym symbol największego luksusu i prestiżu.

Dresowe stylizacje

Krótki okres spadku popularności dresów w żadnym razie nie przyczynił się do podkopania wieloletniej tradycji, jaka bez wątpienia kryje się za tym symbolem
Dziś sportowe ciuchy stanowią stały asortyment niemal wszystkich, liczących się “brandów”. Co więcej, znalezienie choćby jednego sklepu z odzieżą pozbawionego, tej ponadczasowej kreacji, stanowi nie lada wyzwanie.
Ikoniczne marki oferują szeroki wybór dresów pasujących niemal do każdej stylizacji. Począwszy od najprostszych kompozycji “ulicznych”, przez bardziej wyszukane kombinacje “casualowe”, a skończywszy na modelach “wyjściowych”
Stylizacja uliczna oparta na jednolitej strukturze dołu i góry, jest też tą najczęściej spotykaną. Biała ortalionowa bluza w towarzystwie białych spodni. Wszystko oczywiście podkreślone subtelnym kontrastem w postaci kolorowych sneakersów lub harmonijnie dopełnione bielą.
W takich kombinacjach, można również posłużyć się klasyczną czapką z daszkiem. W ten sposób wybrana stylizacja zostanie gustownie podkreślona i uzupełniona, nadając całości jeszcze bardziej miejski “look”.

Kreacja oparta na dresie eleganckim może wydać się co niektórym, jawnym sprzeniewierzeniem się tradycji i próbą odcięcie dresów od ich wieloletniej tradycji. Nic bardziej mylnego. Odzież sportowa już nie raz udowodniła, że szyk i elegancja nie są jej obce.
Dopasowane czarne spodnie, w połączeniu z elegancką koszulą i białymi trampkami to kombinacja, która sprawdzi się  zarówno na randce jak i na uczelni. Standardowo trampki można zastąpić parą klasycznych sneakersów. Całość podkreśli skórzana kurtka. Jak widać, dres nie jedno ma imię. I każdy współczesny sklep z odzieżą, doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *